Fenomen Halford

Fenomen Halford
 
The Metal God!
Robert John Arthur Halford - jedna z nejvýraznějších postav Heavy Metalu se narodil 25.srpna, 1951 v Birminghamu v Anglii.
 
Jeho silnou stránkou je hlas - střídá hrdelní tóny, screaming, skleněné výšky a brilantní zpěv v běžné poloze. Rob Halford zvládá i kytaru, baskytaru, harmoniku, klávesy a bicí, ale necítí se při hraní na nástroje jako dostatečný profesionál. Pro svůj hlas je však označován za metalového Boha.
Ale není to jen hlas, který z něj dělá tak výraznou osobnost, jsou to i nápady, jimiž obohatil celkově Metalovou show.
V počátcích Judas Priest objevil pro metalový svět v sexshopech koženou módu. Do té doby se nosily "zvonáče", batikovaná trička a gotické hábity. A tak se na podiu začaly objevovat kožené kalhoty, bundy se spoustou cvočků, kovových doplňků a tmavé brýle. Během vystoupení kostýmy střídal. Halford se také po svém coming-outu nechal slyšet, že využil situace a dál pěstoval a vylepšoval svou image "kožeňáka", aby mohl bez podezření navštěvovat kluby SM. :-)
A protože mu začaly poměrně brzo padat vlasy, ostříhal se na krátko, vystupoval v kožené kšiltovce a později už jen s holou hlavou.
Pro umocnění show přijížděl často na podium na svém silném motocyklu Harley-Davidson, který zálibně tůroval.
To se mu však (ne)jednou nepříjemně vymstilo. Motocykl nezvládl a narazil do podia pro bicí, které bylo zakryto umělou mlhou. Přesto, než odjel do nemocnice, koncert dokončil.
Typické jsou i jeho pohyby, kdy střídá chůzi robota, absurdní tanečky a grimasy s pohyby hlavou druhohorního ještěra.
 
Rob Halford není jen Judas Priest!
 
Do Judas Priest přichází v květnu 1973, kde působí téměř 20 let a podílí se na těchto albech:
Rocka Rolla (1974), Sad Wings of Destiny (1976), Sin After Sin (1977), Stained Class (1978), Killing Machine/Hell Bent For Leather (1978), British Steel (1980), Point of Entry (1981), Screaming for Vengeance (1982), Defenders of the Faith (1984), Turbo (1986), Ram It Down (1988) a Painkiller (1990).
Na konci turné Painkiller 1992 Rob Halford však Judas Priest opouští.
 
V roce 1992 zakládá Rob Halford skupinu Fight a vydává dvě alba: War of Words (1993) a A Small Deadly Space (1995).
V roce 1992 byl také vydán singl Light Comes Out Of Black pod značkou Halford se skupinou Pantera.
 
Další sólový projekt Roba Halforda Two je však naprostá šílenost. Spousta jeho příznivců o něm ani neví. S Heavy Metalem to má společné jedině jméno Halford. Vydávají naštěstí jen jediné album Voyeurs (1998)
V roce 2000 se Rob Halford vrací k metalovým kořenům a zakládá svou kapelu HALFORD. Vydává alba: Resurrection (2000), Crucible (2002), Winter Songs (2009), Made of Metal (2010).
Na živých vystoupeních hraje všechny úspěšné skladby své kariéry od všech skupin mimo Two.
 
/Jeho nejoblíbenější skladba je Victim of Changes, která vznikla kombinací skladeb "Whiskey Woman" a "Red Light Lady"/
V roce 2003 se vrátil Rob Halford do Judas Priest a podílí se na dalších albech: Angel of Retribution (2005), Nostradamus (2008), Redeemer of Souls (2014), Firepower (2018), Invincible Shield (2024), ale i když na projekt Halford nezbývá moc času Halford nekončí a Roba můžeme vídat v obou kapelách.
 
Revival.
 
Pokud jste poctivě dočetli až sem, tak už víte, co všechno inspirovalo v roce 2015 frontmana Petra Varhaníka k založení skupiny Halford Revival.
Ve skupině se po letech opět potkává Petr Varhaník (vocal) se svými spoluhráči z kapely Caravela (1992-98) a taky Judas Priest Revival, Martinem Kučerou (guitar) a Milanem Čejkou (drums). Sestavu doplňují, dnes už nenahraditelní, zkušení muzikanti Jiří Karpjuk (guitar) a Marek Malášek (bass).
Rob Halford je pro Petra velkým vzorem, vždyť už se za něj "proměňuje" bezmála 20 let!! (Dříve v Judas Priest Revival.) Pečlivě sleduje Robovy kostýmy i doplňky a vyrábí co nejvěrnější kopie, někdy i pro svoje spoluhráče.
Bohužel není možné je na jednom koncertě všechny předvést, ale určitě velkou část garderoby vždy uvidíte. Pokované kostýmy, dokonale zvládnuté detaily pohybů i výrazu tvaře a hlavně působivý zpěv frontmana jsou výsledkem dlouholeté posedlosti nepřehlédnutelnou legendou Heavy Metalu.
Vystoupení Halford Revival berte nejen jako osobitou show, ale hlavně jako poctu "Metalovému Bohu", kterého vnímáme jako klasiku metalové scény. A to je důvod, proč se nesnažíme ani o vlastní tvorbu. Klasiku přeci hrají i jiní, velmi vážení muzikanti. Málokdo se může pochlubit podobnými hudebními skvosty, na kterých se podílel Rob Halford.
Pečlivě vybraný playlist se skládá z těch největších hitů jak z období Fight, tak Judas Priest a především z nejnovější tvorby skupiny Halford.
Pojďte si tedy s námi na našem koncertě užít koženou módu s kovovými doplňky, věrné pohyby a nezapomenutelné grimasy frontmana, ale hlavně ten pravý hudební nářez!
 
Rob Halford
 
Petr Varhaník